64. üzleti ötlet: Otthonról dolgozó virtuális asszisztens

Dátum

Megosztás

Most már több mint 3 éve van nekem is virtuális asszisztensem. Sőt már többen is dolgoztak így nekem, hiszen nagyobb projekteknél akár többet is be kellett vonnom. Volt olyan asszisztens, akivel úgy dolgoztam együtt, hogy 1 éven keresztül alig 3-szor találkoztunk. Imádom! Költséghatékony és sok munkát levesznek a vállamról. Pont aktuális a jelen piaci körülmények között, hogy egyre több virtuális asszisztens legyen a hazai piacon. Miért? Munkaerőpiaci-válság, egyre több vállalkozás és nehezen tudnak új munkaerőt felvenni (magas munkabér). Ezekre megoldás a virtuális asszisztencia. Sokan alkalmazottként másodállásban csinálják, de természetesen a cél az, hogy otthon végezhető munka legyen. Tudtad? A virtuális asszisztensek többsége diplomás.

Figyelem! Ez az ötlet 2019-ben frissítve, aktualizálva lett (már 2015-ben júniusában felkerült az oldalra). Még mindig van bent lehetőség, ezért is került frissítésre.

64. vállalkozási ötlet: Virtuális asszisztens szolgáltatás

A nevében is benne van, hogy asszisztens, amit ne tekints degradálónak, sőt olyan munkát végzel, ami egy cégvezető munkáját legjobban segítheti.

Bár már 30 éve volt a rendszerváltás, a KKV-k vállalati kultúrájában nem alakult ki az asszisztensi feladatkör. Nem véletlen, nem volt kitől ellesni. A kisebb cégeknél megvan mindenkinek a feladata, multiknál előfordul, de mindenki inkább egy-egy feladatkör köré csoportosul. És ha még van is asszisztens, általában egy szakterületen csinálja csak. Például marketing asszisztens, jogi asszisztens.
Egy VA viszont elvileg All In-t nyújt, vagyis mindent. Vegyük újra elő a fenti szót: asszisztens. Asszisztál, segédkezik:

  • Segít egy vállalkozás napi / időszakos munkavégzésében,
  • projektjeiben,
  • szervez.
  • Nem helyetted dolgozik, hanem a kezed alá (nincs szebb kifejezés rá, így egyből megérted). Nem helyetted, hanem veled dolgozik.
  • Egy adott feladatot, munkafolyamatot betanulva külsősként besegít.

Nézzünk néhány példát:

Marketing feladat:

  • Egy cégnél a felvett marketing asszisztens egy brief alapján megírja a hirdetés szövegeket, elkészíti a képeket, beállítja a hirdetéseket… tehát elvégzi szinte a munka 99%-át.
    Gondolkodik, ötletel.
  • Egy távoli asszisztens fő feladata az anyaggyűjtés, a tartalomkeresés, hirdetések, szövegek és képek elkészítése úgy 80-90%-ban. Szövegírás nem! A képeknél lehet csak begyűjti a megfelelő képeket, árajánlatot kér egy fotóstól … és még sorolhatnám
  • Fontos! Ha marketing feladatra (social media, hírlevél, hirdetések…) keres egy cég valakit, akkor úgy is marketing szakértőt bíz meg (ha van esze), aki csak ezzel foglalkozik nap mint nap. Ettől még az ő keze alá is dolgozhat az asszisztens.

Emailek:

Itt nagyon fontos a bizalom, hát még a szerződés a cég és a VA között. Viszont ez az egyik legklasszikusabb feladat, amit mindenképpen érdemes kiszervezni.
Egy asszisztens mit csinál az email fiókban?

  • Elolvassa az emaileket
  • Kitörli a spameket (ami tényleg spam)
  • Összegzi a megkereséseket
  • Fontossági sorrendbe teszi a megválaszolandó emaileket
  • Sőt több hónap munka után már ő készít előre emaileket. Fontos: nem ő válaszol 100%-ban, vagy inkább úgy fogalmazok nem kell 100%-ban megírnia.
  • Követi az email-folyamot, tehát egy emberrel való levelezésedet.
  • DE nem ő válaszol az esetek 99%-ában! Persze lehet néhány email-nél igen, ahol mondjuk udvariasan valamit meg kell köszönni, vagy éppen ki van adva, hogy Mándó Milánnal beszéljen a Minnertől és az elejétől fogva ő levelez velem (én vagyok a Milán).   

Szövegírás:

Mennyi helyen látom! Ne, a szövegeidet ne a VA írja meg! Hanem gyűjtse össze a megfelelő szövegeket, példákat, állítsa össze ő a briefet, amit megkap a szövegíró, vagy éppen te magad. Máris könnyebb lesz megírni, hogy valaki „a kezed alá dolgozott”.  Linkeljen be forrásokat…

Egy asszisztens tehát a vállalkozó, cégvezető vagy a komplett cég keze alá dolgozik, szervez, támogat. Minden munkánál van mit „összeszedni”. Egy VA-nak nem kell 90%-ban elvégeznie az adott vállalkozáshoz köthető dolgokat, nem a cégvezető, a cég helyett dolgozik, hanem „alá”.  

Várhatóan 8-10 ügyfelet tudsz ellátni egy hónapban, de inkább arra törekedj, hogy legyen egy nagy és mellette 3-6 kicsi. Az egy nagynak dolgozol mondjuk 50 órát, amiért fizet kb. 125-150 000 Ft-ot.

Mennyiszer találkoztok? Nekem volt olyan asszisztensem, akivel csak egyszer és utána 2 hónapig végzett nekem munkát, a leghosszabban 1,5 éven át volt egy asszisztensem, vele is ritkán találkoztam, hiszen mindent online tudtunk csinálni. Ettől persze lehet olyan ügyfeled, aki igényli, hogy heti egyszer mondjuk benézz hozzá.

KATA-s vállalkozóként érdemes ezt a munkát csinálnod, így lesz neked is és az ügyfelednek is előnyös.

Célpiac: vállalkozók, oktató, tanácsadó cégek… – jó célpiac a növekedés alatt álló mikro-vállalkozások, akik nem tudnak felvenni még embert, de egyre több a feladat, munka.
Konkurencia:
 még mindig kevés van itthon, ahhoz képest, hogy 1 milliónál is több egyéni vállalkozó van, és egyébként is maximum 8-10 ügyfelet tudsz majd ellátni.
Megvalósítás, üzlet:
1. Készíts egy weboldalt, bemutatkozó oldalt.
2. Dolgozd ki az ajánlatodat, érdemes PDF dokumentumot készíteni, hogy amikor kiküldöd az ajánlatot már azzal meggyőzd a megbízódat. Nekem legjobban a PPT szerű ajánlatok tetszettek, amikor kaptam ajánlatokat.
4. Írj blogot, amiben pici tanácsokat adsz az egyszemélyes cégeknek, hogy mit tudsz kiszervezni, hozz példát a munkáidra, feladataira. Pl. a fenti pozicionálási tipp. Kapcsold a tartalmakat a szolgáltatásodhoz. Pl. konkurencia monitorozás – Miért kövesd a konkurenciád című blogbejegyzés írása…
5. Bátran keress meg cégeket direktben is, kérdezd meg van-e most új projektjük, amiben segíteni tudsz.
6. Alakíts ki egy személyes márkát, használd erre Facebook-ot.
7. Később ráérsz majd embereket felvenni, először te magad végezz mindent.

Profit várakozás:
Mivel projekt alapú megbízások lesznek, így feladattól függ az ár. De így is órabérben 2-4 ezer forintot kérhetsz óránként. Csinálj havidíjas csomagot, pakolj bele több mindent. A tapasztalat az, hogy először 10 órás munkákat tudsz vállalni egy-egy cégnél, ki akarnak majd próbálni. (Valahogyan mégis be kell árazni majd). 

Szeretnél erről tanulni? Képezni magad? A MinnerAkadémia videós kurzusaiból online tudod képezni magad, és több olyan videóanyag is van, ami segíti szélesíteni a szolgáltatásaidat.

[adrotate banner=”5″]

Mándó Milán
Mándó Milán
Azt az üzleti blogot írom, amit én is szívesen olvasnék. A célom, hogy nap mint nap benntartsalak az üzleti flowban, fenntartsam a lelkesedésed! 9 éve foglalkozom azzal, hogy vállalkozások működését fejlesztem, újítom meg. Imádom az üzleti statisztikákat, stratégiákat, kutatásokat és ezeket mind összekapcsolni. És ebben segítek neked a cikkekben, oktatásokban, sőt akár chaten is!